Zachorowałeś w Polsce? Gdzie się udać, pod jaki numer dzwonić i ile to kosztuje – przeczytasz o tym i nie tylko

Zdrowie jest bardzo ważne dla każdego, ale jego stan jest często nieprzewidywalny. Przyjechali Państwo do Polski, mieszkają i pracują tutaj, gdy nagle poczuliście się źle, czy to z powodu grypy, czy poważniejszej choroby. Sytuacja staje się bardziej niepokojąca, ponieważ jesteście w innym kraju i nie wiecie, gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc.

W naszej firmie –  Spartajobs, jesteśmy odpowiedzialni za Państwa i troszczymy się o to, aby w przypadku złego samopoczucia, pomóc, żeby nassie pracownicy  wiedzieli, gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc.

 

Przejdźmy teraz do różnych opcji opieki medycznej dla pacjenta w Polsce.

 

Wezwanie pogotowia ratunkowego

Pogotowie ratunkowe można wezwać pod dwoma numerami: 112 i 999. Głównym argumentem za wezwaniem pomocy medycznej jest krytyczny stan zdrowia. Stopień krytyczności określa dyspozytor, który decyduje, czy wysłać do Państwa zespół medyczny, czy nie.

Najczęstsze powody, dla których pogotowie ratunkowe może przyjechać, to:

 • utrata przytomności
 • zawał serca
 • drgawki
 • poważne złamania, przy których pacjent nie jest w stanie poruszać się samodzielnie
 • silne krwawienie

 

Co powiedzieć dyspozytorowi podczas wezwania pogotowia ratunkowego?

 • dane pacjenta
 • objawy
 • miejsce pobytu

 

Zwróćcie uwagę na drugi punkt – objawy – jest ważne, aby je jak szczegółowo opisać, ponieważ od tego zależy, czy przyjedzie pogotowie ratunkowe, czy nie. W przypadku fałszywego wezwania nałożona może być  grzywna w wysokości od 500 do 1500 złotych, ale należy pamiętać, że ta kwota może być wyższa.

Kiedy poproszą Cię o dokumenty, dostarcz “polskie dokumenty”, ponieważ każdy dokument wydany w Polsce jest bardziej przejrzysty dla służb medycznych niż ukraiński paszport.

Jeśli personel medyczny stwierdzi, że hospitalizacja pacjenta nie jest konieczna, pozostawią go tam, gdzie jest, co oznacza, że karetka to nie taksówka, nie zabierze do domu ani do żadnego innego miejsca.

Jeśli personel ratunkowy stwierdzi, że hospitalizacja jest konieczna i krewny pacjenta chce  towarzyszyć, nie będzie mógł tego zrobić w karetce – będą musieli zadzwonić po taksówkę lub skorzystać z innego dostępnego środka transportu.

Koszt wezwania karetki zależy od wielu czynników, jednakże, jeśli  Ukrainiec pracuje legalnie, to powinien mieć ubezpieczenie i usługi medyczne są wtedy bezpłatne.

 

Wizyta u lekarza na własną rękę, czyli my zgłaszamy się do poradni, przychodni

Tutaj również posiadanie polisy ubezpieczeniowej odgrywa ważną rolę. Zwykle pokrywa ona większość wydatków związanych z wizytą u lekarza i poddawaniem się zabiegom medycznym.

Jako przykład cen za usługi, gdy polisa ubezpieczeniowa nie jest wydana:

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – 100-300 złotych
 • specjalista – 200-900 złotych
 • badania – 100+ złotych za każde badanie

 

Ubezpieczona osoba ma prawo wyboru przychodni zdrowia i zmiany jej lub lekarza za darmo do 2 razy w roku. Dodatkowa  zmiana będzie kosztować 80 złotych.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zmianą lekarzy, zalecamy:

 • wybierz przychodnię i lekarza blisko swojego miejsca zamieszkania, aby móc tam dotrzeć nawet jeśli poczujesz się źle
 • zasięgnij z góry informacji o liście usług i specjalistów