Wymagania dla pracowników zagranicznych w Polsce

Polska staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów  dla obywateli Ukrainy, którzy chcą tu pracować, a dla niektórych nawet żyć. Wielu Ukraińców wykazuje chęć podjęcia pracy w Polsce.

 

Jakie są główne wymagania dla obcokrajowców, zwłaszcza Ukraińców, którzy chcą tu pracować?

 

Pierwszym i najważniejszym wymaganiem jest, tzw. „wiza robocza”. To właśnie ona przyznaje prawo do legalnej pracy w Polsce. Aktualnie możliwe jest również podjęcie pracy w Polsce i skorzystanie z 3 miesięcy bezwizowego pobytu, co jest bardzo wygodne dla tych, którzy udają się tam po raz pierwszy i nie są pewni swojej gotowości do dłuższego pobytu.

 

Pozostałe wymagania dla Ukraińców zależą od rodzaju przyszłej działalności.

 

Jeśli aplikujący poszukuje pracy umysłowej, biurowej, np. jako nauczyciel czy lekarz (tu konieczna jest nostryfikacja dyplomu), musi znać biegle język polski lub angielski.

Dla Ukraińców, którzy pracują fizycznie, znajomość języka polskiego jest mile widziana, ale jeśli pracownik go nie zna, nie wpłynie to na jego pracę. Często grupą pracowników z Ukrainy w fabryce lub innym miejscu pracy zarządza obywatel Ukrainiec, z którym nie ma  problemów językowych, polscy pracodawcy też coraz lepiej rozumieją ten język, czasem zatrudniają tłumacza.

Część pracowników z Ukrainy  przyjeżdża  do Polski, aby pracować na plantacjach. W tym przypadku nie ma znaczenia płeć ani umiejętności językowe, liczy się jedynie dobra kondycja fizyczna i wytrzymałość. Pracownicy zbierają plony przez 10-12 godzin dziennie, 5-7 dni w tygodniu, niezależnie od pogody, praca ta trwa z reguły kilka tygodni, tak długo jak są plony do zbierania.

Podobne  wymagania dotyczą pomocy  domowych, opiekunów osób starszych – wymagana jest pełna dyspozycyjność i dobrze rozumieć język polski, im lepiej go znamy tym wyższe wynagrodzenie.

 

W Polsce jest całkiem sporo ofert pracy, które wymagają również posiadania prawa jazdy. Są to między innymi kierowcy ciężarówek, operatorzy maszyn budowlanych i rolniczych, oraz operatorzy wózków widłowych. Zwykle wymaga się kierowców z prawem jazdy kategorii C-E oraz co najmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym. Takie wymagania są uzasadnione wysoką pensją: pracując jako kierowca, można zarobić od 900 do 1700 euro miesięcznie.

 

Znalezienie pracy w Polsce nie jest trudne, zwłaszcza porównując wymagania Polski wobec obcokrajowców  z innymi krajami europejskimi.