Prawo jazdy w Polsce, czemu nie

Aby zdobyć prawo jazdy w Polsce należy się do tego przygotować. Najlepiej zacząć szkolenie i zdać egzamin przed zakupem samochodu, czasem nie zdajemy egzaminu od pierwszego razu i czas na uzyskanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu wydłuża się.
Minimalne koszty kursu zaczynają się od 3000 zł.

Co wpływa na koszt prawa jazdy?

1) Kategoria – najpopularniejszy rodzaj prawa jazdy wydawany jest wraz z otwarciem kategorii B – uprawnienie do kierowania samochodami o masie do 3,5 tony. Jeśli jednak  potrzebujesz innej klasy lub klas, to prawo jazdy może kosztować więcej
2) Koszty administracyjne, profil kierowcy kandydata (Profil Kandydata na Kierowcę).
Utworzenie tego profilu jest obowiązkowe i bezpłatne, ale konieczne jest posiadanie aktualnego zdjęcia. Zwykle kosztuje 20-40 zł, ale można zaoszczędzić, korzystając ze stosunkowo nowych zdjęć cyfrowych lub korzystając z dedykowanej aplikacji mobilnej.
3) Koszt szkoleń – cena zależy nie tylko od kategorii, ale również od oferty konkretnej szkoły.

4) Dodatkowe materiały lub kursy  niektórzy przyszli kierowcy mogą potrzebować dodatkowego czasu na szkolenie praktyczne lub materiałów do szkolenia teoretycznego. Jest to dodatkowy koszt  do 100 zł za 1 godzinę.
5) lokalizacja – ostateczny koszt prawa jazdy w dużej mierze zależy od tego, gdzie mieszkasz, ponieważ istnieją znaczne różnice między różnymi regionami i miastami kraju.
6) Koszt egzaminu na prawo jazdy – płacisz za część teoretyczną i praktyczną. Ponadto, jeśli część teoretyczna nie zostanie zaliczona, nie będziesz mógł przejść do części praktycznej; jeżeli nie zdasz jady praktycznej, to każdy kolejny egzamin jest płatny.
7) Liczba prób zdania egzaminu J – najmniej zdolni maja i 10 podejść

8) Opłata za wydanie dokumentu

9) Opłata za badanie lekarskie – badania lekarskie mogą być przeprowadzane przez uprawnionych lekarzy. Większość szkół jazdy współpracuje z konkretnymi lekarzami, co nie tylko upraszcza proces, ale jest również tańsze. Zwykle koszt badania lekarskiego i wydania zaświadczenia to około 200 zł.

Koszty szkolenia to jeden z największych kosztów w całym procesie przygotowania przyszłych kierowców. Kursy na prawo jazdy kosztują średnio 3 000 zł. Możesz zaoszczędzić około 200 zł, jeśli samodzielnie uczysz się teorii i uczęszczasz tylko na zajęcia praktyczne w szkole nauki jazdy.

Ceny egzaminów na prawo jazdy 2023

1 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Prawo o kierujących pojazdami. W szczególności wprowadziliśmy nowe taryfy na przyszłe egzaminy na kierowców. Egzamin teoretyczny na wszystkie kategorie prawa jazdy kosztuje teraz 50 zł (wcześniej 30 zł), natomiast prawdziwy egzamin kosztuje od 200 do 250 zł w zależności od kategorii (w zeszłym roku było to 250 zł). 140 zł.

1) teoretyczny – 50 zł;
2) Praktyka:

– 200 zł za kategorię open AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T (uprawnienie do kierowania tramwajem);
– 250 zł za otwarcie kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E.

Po zdaniu egzaminu ostatnią opłatą jest przedstawienie prawa jazdy. Kosztuje 100,50 zł niezależnie od lokalizacji czy innych czynników.

Średni całkowity koszt uzyskania prawa jazdy kat. B kształtuje się następująco:

Badanie lekarskie: 200 zł
Zdjęcie: 30-40 zł
Opłata za kurs nauki jazdy: 2500 zł
Egzamin teoretyczny: 50 zł
Egzamin praktyczny: 200-250 zł

Opłata za ukończone prawo jazdy: 100,50 zł.

Średnio średnia cena to nieco ponad 3000 zł. Ale tylko wtedy, gdy nie uczęszczasz na dodatkowe lekcje jazdy i wszystkie egzaminy zdajesz za pierwszym podejściem.

A potem to już zakup samochodu i przyjemność z przejażdżki J  i pamiętajcie o przestrzeganiu przepisów, mandaty w Polsce mamy teraz drogie

A więc szerokiej drogi

Prawo jazdy w Polsce, czemu nie