Ocena najpopularniejszych turystycznie miast i powiatów w Polsce

Polska to kraj o bogatej historii i kulturze, a także pięknych krajobrazach. To czyni ją atrakcyjnym kierunkiem dla turystów z całego świata.

Według danych Polskiej Organizacji Turystycznej w 2023 roku do kraju przyjechało ponad 20 milionów turystów. To o 10% więcej niż w poprzednim roku.

Do najpopularniejszych turystycznie miast Polski należą:

  • Warszawa, stolica kraju, jest centrum historii, kultury i sztuki. W mieście znajduje się wiele zabytków historycznych, w tym Zamek Królewski, Stare Miasto i Ogród Zoologiczny w Warszawie.
  • Kraków, drugie co do wielkości miasto Polski, jest domem dla Zamku Wawelskiego, który był rezydencją polskich królów przez wiele wieków. W mieście znajduje się również wiele innych zabytków historycznych, w tym Katedra Wawelska i Uniwersytet Jagielloński.
  • Gdańsk, największe miasto nad Morzem Bałtyckim, jest popularnym kierunkiem turystycznym dzięki swojej bogatej historii i kulturze. W mieście znajduje się wiele zabytków historycznych, w tym Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i Żurawie Gdańskie, jeden z najstarszych zachowanych żurawi na świecie.
  • Wrocław, trzecie co do wielkości miasto Polski, jest popularnym kierunkiem turystycznym dzięki swojej średniowiecznej architekturze i bogatemu życiu nocnemu i kulturalnemu. W mieście znajduje się wiele zabytków historycznych, w tym Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i Ratusz, jeden z najpiękniejszych ratuszy w Europie.
  • Zakopane, położone w Tatrach, jest popularnym kierunkiem turystycznym dzięki swoim górskim krajobrazom i autentycznej kulturze. W mieście znajduje się wiele ośrodków narciarskich, a także wiele wydarzeń kulturalnych, w tym Festiwal Sztuki Górskiej.

Oprócz miast, w Polsce znajduje się wiele atrakcyjnych dla turystów powiatów, czyli regionów. Do najpopularniejszych należą:

  • Małopolski, położony w południowej części kraju, jest domem dla wielu zabytków historycznych, w tym Zamku Wawelskiego, Auschwitz-Birkenau i Zakopanego.
  • Wielkopolski, położony w centralnej części kraju, jest domem dla wielu historycznych miast, w tym Poznania, Torunia i Kalisza.
  • Podkarpackie, położone w południowo-wschodniej części kraju, jest domem dla wielu atrakcji naturalnych, w tym gór, jezior i jaskiń.

Polska to kraj, który ma coś dla każdego. Niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, kulturą, naturą, czy po prostu chcesz odpocząć i zrelaksować się, na pewno znajdziesz w Polsce coś, co Ci się spodoba.

(Українська) :pl]Ocena najpopularniejszych turystycznie miast i powiatów w PolsceРейтинг найпривабливіших для туристів міст і повітів Польщі