Transport publiczny w Polsce: jak dojechać szybko, bezpiecznie i opłacalnie?

To nie jest tajemnicą dla nikogo, że transport publiczny w Europie, zwłaszcza w Polsce, jest bardzo rozwinięty. Przyjrzyjmy się jakie rodzaje transportu istnieją w Polsce, jakie są cechy tego transportu i rodzaje biletów.

 

Metro

Metro jest dostępne tylko w stolicy kraju – Warszawie. Metro kursuje od godziny 5:00 do północy, z wyjątkiem piątku, soboty i niedzieli, kiedy to działa aż do godziny 2:30.

Metrotramwaj

To unikalny rodzaj transportu w Polsce, który jest czymś pomiędzy metrem a tramwajem. Metrotramwaj działa w Poznaniu i Krakowie.

Autobusy, Trolejbusy, Tramwaje

Autobusy i trolejbusy jeżdżą według ściśle określonego harmonogramu, który można znaleźć w internecie lub na przystanku. Bilety można kupić w automacie lub u kierowcy, ale warto zauważyć, że będą one nieco droższe, jeśli kupione u kierowcy.

Pociągi

System kolejowy w Polsce jest czymś, na co warto zwrócić uwagę: międzynarodowe, międzymiastowe i podmiejskie podróże są wszystkie wygodne.

Istnieją różne rodzaje biletów na transport publiczny w Polsce. Przyjrzyjmy się cechom każdego z nich.

Bilet jednorazowy

Nazwa nie do końca odzwierciedla znaczenie. Ten bilet jest ważny przez godzinę od chwili zakupu. To znaczy, że jeśli potrzebujesz skorzystać zarówno z autobusu, jak i tramwaju, i możesz to zrobić w ciągu 60 minut, w tym przypadku możesz skorzystać z jednego biletu. Średni koszt to 4 złote.

Bilet 24-godzinny

W tym przypadku nazwa mówi sama za siebie. Od momentu aktywacji masz 24 godziny na nieograniczoną liczbę przejazdów jednym biletem. Średnia cena takiego biletu to 15 złotych.

Karta Miejska na 1 miesiąc

Jeśli jesteś stałym mieszkańcem miasta, ta karta będzie bardzo przydatna. Przybliżona cena to 110 złotych.

Karta Miejska na 3 miesiące

Taka karta kosztuje około 280 złotych.

Cechy transportu publicznego w Polsce:

Bilety muszą być skomponowane. W środku transporty (wagonie tramwajowym, autobusie)  znajduje się automaty do zakupu biletów i kasowniki za pomocą którego trzeba oznaczyć, że bilet jest aktywowany – skasowany.

Konduktorzy nie są wszędzie.  Faktem jest, że konduktorzy nie zawsze są obecni w środku transportu, ale jednocześnie mogą wsiąść  w dowolnym momencie i sprawdzić czy mamy bilet. Oczywiście, można nie kupić biletu i jechać “na gapę”. Takie przypadki faktycznie mają miejsce. Ale wtedy można wydać znacznie więcej, jeśli konduktor Cię złapie. W takim przypadku musisz zapłacić karę w wysokości około 180 złotych. Więc zanim pojedziesz “na gapę”, warto kilka razy się zastanowić, czy warto.

W Polsce funkcjonuje transport 24 godziny na dobę.

Dowiedziałeś/aś się o rodzajach transportu i rodzajach biletów – teraz czas dowiedzieć się, gdzie można nabyć bilety.

Dwie aplikacje pomogą Ci w tym:

Jakdojade. Serwis pomoże Ci dowiedzieć się, jak dotrzeć z punktu A do punktu B.

moBILET. Aplikacja, która umożliwia zakup biletów na transport publiczny przez internet.