Jak wynająć dom w Polsce: wyszukiwarki, średni koszt i na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania

Mieszkanie jest ważnym aspektem życia w każdym kraju. Już pisaliśmy o typach mieszkań w Polsce dla pracowników z Ukrainy. Przypomnijmy, że cześć ofert pracy na “Spartajobs” zapewnia darmowe zakwaterowanie ale nie wszystkie

Są też pracownicy, którzy przyjeżdżają z rodzinami lub grupami przyjaciół  i często bardziej korzystne, i pożądane dla nich jest wynajęcie mieszkania. W artykule omówimy, które strony internetowe należy użyć, aby znaleźć zakwaterowanie, dowiedzieć się o szczegółach wynajmu mieszkania bez usług agenta nieruchomości oraz porównać ceny wynajmu w różnych miastach Polski.

Ciekawe mieszkania można znaleźć zarówno przy pomocy agenta nieruchomości, jak i samodzielnie.

Jeżeli szukamy sami to proces ma wady i zalety.

Zalety:

  • brak prowizji. Zazwyczaj agenci nieruchomości pobierają prowizję za swoje usługi w wysokości równowartości jednego miesiąca czynszu
  • można uzgodnić pewne specjalne warunki

Wady:

  • właściciel najprawdopodobniej mówi tylko po polsku, więc cała komunikacja musi być po polsku, nie po rosyjsku, ukraińsku ani angielsku
  • należy przygotować umowę najmu samodzielnie.

Szukając mieszkania do wynajęcia samodzielnie, najwygodniej jest korzystać ze stron internetowych, a ich jest wiele. Oto najpopularniejsze z nich:

http://www.gumtree.pl/

http://olx.pl/

http://dom.gratka.pl/

http://otodom.pl/

http://www.domiporta.pl/

 

W filtrach wybierasz obszar potrzebnego mieszkania, liczbę pokoi, udogodnienia i cenę akceptowalną dla Ciebie, a następnie oceniasz proponowane opcje. Ponieważ wszystkie strony są po polsku, zalecamy włączenie tłumaczenia całej strony na ukraiński lub rosyjski.

 

Średnia cena mieszkania jednopokojowego w polskich miastach:

Warszawa – 2600 złotych

Gdańsk – 2800 złotych

Wrocław – 2500 złotych

Kraków – 2300 złotych

Lublin – 2200 złotych

Katowice – 2000 złotych

Poznań – 1900 złotych

Łódź – 1800 złotych

Bydgoszcz – 2000 złotych.

 

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania?

Ważne jest zwrócenie uwagi na następujące aspekty:

  • Dostępność urządzeń gospodarstwa domowego: pralka, mikrofalówka, lodówka, itp.
  • Dostępność mebli (tak, to zaskakujące, ale czasem mieszkania wynajmuje się bez mebli: właściciele liczą na to, że najemcy przyniosą swoje własne)
  • Opłaty za media: w jakiej wysokości i kto płaci, należy pamiętać o spisaniu liczników
  • Czy czynsz obejmuje opłatę za administratora budynku? Opłata za administratora budynku to kwota, którą właściciel mieszkania lub najemca płaci za utrzymanie budynku, jego czyszczenie i inne usługi.
  • Czy wymagany jest depozyt? Depozyt to kwota, którą najemca płaci właścicielowi nieruchomości przy zameldowaniu, na wypadek szkód w mieniu. Po wymeldowaniu, jeśli nie ma szkód, kwota depozytu jest zwracana.