Leasing pracowniczy – co to?

Leasing pracowniczy (inaczej leasing personalny) to bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej polskich przedsiębiorstw szukających dodatkowych rąk do pracy. Na czym dokładnie polega zatrudnienie leasingowe?

Jak działa zatrudnienie leasingowe?

Leasing pracowniczy polega na wypożyczeniu pracowników jednego pracodawcy – innemu na dany okres lub realizację konkretnego zlecenia. Obie firmy podpisują stosowne porozumienie. Pracownicy, którzy będą przez jakiś czas wykonywać usługi dla innego pracodawcy, również muszą wyrazić zgodę (pisemną) na tego typu rozwiązanie.

Zatrudnienie leasingowe może też obejmować wypożyczenie pracowników z agencji pracy tymczasowej, która przejmuje na siebie załatwianie wszelkich formalności na linii pracownik leasingowy-agencja pracy-pracodawca (firma). Jak w skrócie wygląda cały proces? Przedsiębiorstwo, które szuka nowych pracowników, zgłasza się do danej agencji, ta z kolei przeprowadza rekrutację, zatrudnia i deleguje wybrane osoby do pracodawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracy (Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych), pracownik zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej nie może pracować na tych zasadach dłużej, niż 18 miesięcy w ciągu kolejnych 3 lat.

Ile kosztuje leasing pracowniczy? To bardzo indywidualna kwestia. Może to być od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w przypadku wysoko wykwalifikowanych pracowników). Każda firma wypożyczająca pracownika ustala tego typu kwestie z agencją indywidualnie.

W ostatnich latach zauważalny jest ogromny wzrost zainteresowania leasingiem pracowników z Ukrainy – w jakich branżach są najbardziej poszukiwani?

Leasing pracowników z Ukrainy. Zalety rozwiązania

Leasing pracowników z Ukrainy najczęściej dotyczy branży przemysłowej i budowlanej. Polscy przedsiębiorcy często poszukują:

  • murarzy,
  • malarzy,
  • spawaczy,
  • operatorów maszyn,
  • pracowników produkcji i magazynów.

Branża usługowa również chętnie zatrudnia naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Obywatele Ukrainy błyskawicznie uczą się języka polskiego, dzięki czemu dobrze sprawdzają się jako sprzedawcy w sklepach, pracownicy obsługi hotelowej, kelnerzy. Warto podkreślić, że tymczasowi pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, mają szansę na lepszy standard życia i dobrze płatną pracę (stawki godzinowe w Polsce są kilkukrotnie wyższe, niż na Ukrainie, jest to więc kolosalna różnica w wynagrodzeniu).

Z kolei polscy pracodawcy nie muszą obawiać się przestojów w swojej firmie i mogą optymalizować koszty. Tak więc taki zatrudnienie leasingowe jest korzystne dla obu stron.

Podsumowując, leasing pracowniczy to bardzo elastyczna forma zatrudnienia, która idealnie wpisuje się w obecną, dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Jeśli interesuje Was leasing pracowników z Ukrainy, zachęcamy serdecznie do kontaktu. Z przyjemnością zajmiemy się procesem rekrutacji i delegacji pracowników od A do Z. Funkcjonujemy na rynku pośrednictwa pracy i tymczasowego zatrudnienia od kilku lat, prężnie się rozwijając.

Leave a Comment

Logo_Sparta_poziom_ciemny

Agencja pracy Sparta posiada długoletnie doświadczenie w rekrutacji, legalizacji zatrudnienia i zapewnianiu pobytu osób ze wchodu. Działamy tylko w obszarze legalnego i uczciwego świadczenia pracy.

Zapisz się do Newslettera

Rexton-Group © 2022. All rights reserved.