Jak znaleźć pracowników z Ukrainy?

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają polskie przedsiębiorstwa. Powodów, dlaczego cieszy się to tak dużą popularnością, upatrywać należy przede wszystkim w niższych kosztach zatrudnienia, sumienności pracy, gotowości pracować w nadgodziny oraz weekendy w porównaniu do polskich kandydatów. Jak znaleźć pracowników z Ukrainy? Przedstawiamy 2 na to sposoby oraz oceniamy ich skuteczność i efektywność.

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy? 2 sposoby

Odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć pracowników z Ukrainy, są z reguły dwie. Można to zrobić samodzielnie, np. regularnie publikując anonse w serwisach z ogłoszeniami. Druga opcja to skorzystanie z usług biura pośrednictwa pracy, takiego jak nasze. O zaletach i wadach każdego z tych rozwiązań piszemy więcej poniżej.

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy? Sposób 1: samodzielnie

Szukać pracowników z Ukrainy można samodzielnie. Wiele serwisów, np. OLX, Flagma, czy Gumtree, założyło osobną sekcję z anonsami dedykowanymi mieszkańcom Ukrainy. Wprowadzono także dodatkowe funkcje, takie jak możliwość wystawiania ogłoszeń o pracę poza granicami Polski. Atuty tego rozwiązania to brak dodatkowych kosztów, jakie należy ponieść, zatrudniając do tego biuro pośrednictwa pracy. Jednak dlaczego samodzielne znalezienie pracowników z Ukrainy jest trudne? Bo wymaga odpowiedniego zaplecza w postaci znajomości języka ukraińskiego, przepisów prawa polskiego i ukraińskiego oraz zastosowania odpowiednich metod selekcji, by znaleźć pracownika o odpowiednich kompetencjach. Nie każdy przedsiębiorca ma czas, by przeprowadzić cały proces rekrutacji, który – by wybrać najlepszych kandydatów – bywa czasochłonny i kilkuetapowy.

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy? Sposób 2: przez biuro pośrednictwa pracy

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy? Można zlecić to specjalistom – np. naszej agencji. Jesteśmy wyspecjalizowani w rekrutowaniu i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy dla przedsiębiorców z województwa małopolskiego i śląskiego. Kilka lat doświadczenia, sieć kontrahentów na terenie Ukrainy, wiedza na temat wszelkich formalności, jakie należy dopełnić oraz przepisów prawa polskiego i ukraińskiego to nasze największe atuty. Oferujemy kompleksową ofertę, która nie kończy się na zrekrutowaniu pracownika. Polskich przedsiębiorców wyręczamy także w zadaniach, takich jak transport pracowników do Polski i zakwaterowanie ich. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy przez biuro pośrednictwa pracy to także oddanie w ich ręce wszelkich formalności i obowiązków, które – przeprowadzając rekrutację pierwszym, opisanym powyżej sposobem – należy wykonać samodzielnie. Mowa o kompletnej obsłudze kadrowo-płacowej i zadaniach, takich jak rozliczanie pensji, urlopów albo ZUS.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy i największe tego atuty

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy ma szereg zalet – poza najbardziej oczywistą, czyli niższymi kosztami zatrudnienia, są także inne atuty. Ostrożne szacunki podają, że w samym tylko Krakowie oficjalnie zameldowanych jest kilkadziesiąt tysięcy cudzoziemców, z czego połowę stanowią mieszkańcy Ukrainy. Ich dostępność, motywacja oraz chęć do pracy jest zatem bardzo duża. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest także chętnie wybieraną formą zatrudnienia do prac w większej niż etat skali godzin, prac zmianowych, w weekendy lub przez całą dobę.

Ponadto warto wspomnieć o podobieństwie kultur Polski i Ukrainy, dzięki czemu łatwiej się zaadaptować w nowych warunkach. Niemniej istotne, że połączenia komunikacyjne z Ukrainą są dobre, a do Ukrainy jest stosunkowo blisko, dzięki temu można regularnie odwiedzać swoich bliskich. To wszystko sprawia, że mieszkańcy tego kraju coraz chętniej i częściej przyjeżdżają do Polski i tu układają sobie życie – nie tylko zawodowe, ale także prywatne, planując stały pobyt.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy to także krótki czas rekrutacji, a także możliwość zatrudniania na krótkie okresy lub do pracy sezonowej czy tymczasowej. Pracownicy z Ukrainy  z reguły nie mają problemu bariery językowej, bardzo szybko przyswajają język polski i potrafią się nim sprawnie posługiwać już po kilku miesiącach pobytu w Polsce.

Leave a Comment

Logo_Sparta_poziom_ciemny

Agencja pracy Sparta posiada długoletnie doświadczenie w rekrutacji, legalizacji zatrudnienia i zapewnianiu pobytu osób ze wchodu. Działamy tylko w obszarze legalnego i uczciwego świadczenia pracy.

Zapisz się do Newslettera

Rexton-Group © 2022. All rights reserved.