Jak przedłużyć pobyt pracownika z Ukrainy w Polsce?

Obywatele Ukrainy stanowią dziś całkiem sporą grupę pracowników w Polsce. Najczęściej zapełniają luki na rynku poprzez podejmowanie się wykonywania prac, których z jakiegoś powodu Polacy nie wykonują (nie chcą bądź nie mają odpowiednich kwalifikacji czy umiejętności). Specjaliści podkreślają, że brak ukraińskiej siły roboczej spowodowałby spore zamieszanie na rynku, z powodu braku rąk do pracy. Co należy zrobić, jeśli pracownikom z Ukrainy kończy się wiza? Jak przedłużyć ich pobyt w Polsce?

Przedłużenie wizy w Polsce

Jeśli pracownik z Ukrainy jest legalnie zatrudniony na terytorium Polski, może postarać się o przedłużenie wizy krajowej, gdy pozwolenie na pobyt się kończy. Wiza w takim wypadku zwykle zostaje przedłużona ze względu na interes zawodowy cudzoziemca, a posiadanie legalnej pracy jest tego niezbitym dowodem i jednoznacznym celem jego pobytu w Polsce. Taki pracownik może wykazać, że posiada własne środki na życie oraz ubezpieczenie zdrowotne. Czy istnieją przesłanki z powodu których wniosek o przedłużenie wizy pracownikowi z Ukrainy może zostać odrzucony? Oczywiście, może tak się stać, jeśli pracownik jest podejrzany o popełnienie przestępstwa, a cel jego pobytu w kraju na Wisłą nie jest jednoznacznie związany z podjęciem tutaj pracy.

Wniosek o przedłużenie wizy krajowej

Aby postarać się o przedłużenie wizy krajowej w Polsce, Ukrainiec musi złożyć wypełniony wniosek w odpowiednim Urzędzie Wojewódzkim, a ściślej mówiąc, w wydziale do spraw cudzoziemców. Do wniosku o przedłużenie wizy w Polsce należy dołączyć aktualną fotografię oraz kserokopię ważnego dokumenty podróży. Cudzoziemiec musi mieć podczas oddawania wniosku przy sobie również oryginał do wglądu przez pracownika urzędu. Konieczne jest także dokonanie opłaty za złożony wniosek. Należy zauważyć, iż wniosek o przedłużenie wizy w Polsce jest rozpatrywany maksymalnie przez miesiąc, powinno się zatem pamiętać o tym, kiedy dokładnie kończy się pozwolenie na pobyt w przypadku poprzedniego wniosku oraz odpowiednio wcześnie złożyć nowe dokumenty.

Leasing pracowników z Ukrainy

Jeśli chcemy zatrudnić pracownika z Ukrainy warto skorzystać z usług agencji pracy, która zajmuje się leasingiem pracowników. Leasing pracowników z Ukrainy polega na wynajmowaniu cudzoziemców do pracy tymczasowej. Osoby zatrudnione w taki sposób pracują zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej. Agencja pracy zatrudnia danego pracownika, a następnie oddelegowuje go do innego pracodawcy.

Zalety leasingu pracowników z Ukrainy

Leasing pracowników z Ukrainy ma wiele zalet. Firma korzystająca z usług agencji pracy nie ponosi odpowiedzialności za pracownika, za wszystko odpowiedzialna jest agencja, także za dbanie o odpowiednie dokumenty czy przedłużenie wizy w Polsce. Ponadto może dopasować formę zatrudnienia do swoich potrzeb (umowa na czas określony czy realizacja danego projektu). Warto zauważyć, że leasing pracowników z innych krajów oznacza również mniejszy koszt zatrudnienia dla pracodawcy.

Sparta Jobs – oferta

Już nieustannie od kilku lat zajmujemy się pośrednictwem pracy tymczasowej oraz leasingiem pracowników z Ukrainy – dlatego jeśli poszukujesz pracowników do swojej firmy, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami naszych usług. Oferujemy zatrudnienie na terenie całego województwa małopolskiego oraz śląskiego. Zapewniamy także wsparcie oraz pomoc podczas rekrutacji, a także podczas sprowadzenia, zakwaterowania oraz wdrożenia pracownika do nowej pracy.

Leave a Comment

Logo_Sparta_poziom_ciemny

Agencja pracy Sparta posiada długoletnie doświadczenie w rekrutacji, legalizacji zatrudnienia i zapewnianiu pobytu osób ze wchodu. Działamy tylko w obszarze legalnego i uczciwego świadczenia pracy.

Zapisz się do Newslettera

Rexton-Group © 2022. All rights reserved.