Co to jest umowa tymczasowa i kim jest pracownik tymczasowy?

Kto jest formalnym pracodawcą w przypadku podpisania umowy o pracę tymczasową? Czym w ogóle jest ten dokument i jak przepisy definiują pracownika tymczasowego? Wyjaśniamy te zagadnienia w najnowszym wpisie blogowym.

Umowa tymczasowa – czym jest?

Wiele osób zastanawia się nad charakterem umowy tymczasowej, sądząc, że bliżej jej do umowy zlecenia czy dzieła niż umowy o pracę. Tymczasem umowa tymczasowa to jeden z rodzajów umowy o pracę, aczkolwiek na czas określony lub na czas wykonania jakiegoś konkretnego zadania. Po podpisaniu umowy tymczasowej pracownik nabywa prawo do płatnego urlopu, a także ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego oraz okresu wypowiedzenia. Umowa tymczasowa wlicza się do stażu pracy. Po jej ukończeniu pracownik otrzymuje świadectwo pracy.

Na ile podpisuje się umowę o pracę tymczasową?

Ile może trwać umowa o pracę tymczasową z jednym pracodawcą? Według przepisów maksymalny okres to 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat. Co później, gdy minie ten okres? Pracodawca może zaproponować stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę lub znaleźć innego pracownika na to stanowisko.

Co powinna zawierać umowa o pracę tymczasową?

Polskie przepisy precyzyjnie wskazują, co powinno się znaleźć w umowie o pracę tymczasową oraz w jakiej powinna ona zostać wydana formie. Najlepsza forma dla tej umowy to pisemna. Pracownik tymczasowy powinien otrzymać ten dokument najpóźniej w drugim dniu, odkąd podjął się pracy tymczasowej. Poza warunkami zatrudnienia w umowie o pracę tymczasową należy zamieścić informacje, takie jak strony umowy, data zawarcia umowy, okres wykonywania pracy tymczasowej,

Umowa z pracownikiem tymczasowym powinna mieć formę pisemną. Jeśli nie doszło do zawarcia takiego typu dokumentu, pracownik musi otrzymać od agencji pracy potwierdzenie warunków umowy w formie pisemnej. Powinno się to stać nie później niż w drugim dniu wykonywania pracy tymczasowej, a także warunki zatrudnienia. Przez warunki rozumie się m.in. wymiar pracy, wynagrodzenie, termin wypłacania wynagrodzenia i inne. Zatrudniając agencję pracy tymczasowej, taką jak nasza, wszelkie formalności do dopełnienia oddaje się w ręce specjalistów. Zaoszczędzony tym sposobem czas można poświęcić na inne sposoby pomnażania swojego kapitału lub zwiększania sprzedaży.

Każdemu przedsiębiorcy, która szuka pracowników tymczasowych z Ukrainy, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Kto zatrudnia się w charakterze pracownika tymczasowego?

Według statystyk w naszym kraju aż 37% pracowników tymczasowych stanowią osoby w wieku nie przekraczającym 26 rok życia. Ogromny odsetek stanowią także mieszkańcy Ukrainy. Ten model zatrudnienia jest bardzo popularny w okresie wakacyjnym. Wówczas pracownicy na stałych umowach na czas nieokreślony robią sobie dłuższe wolne, biorą urlopy i trzeba znaleźć kogoś na ich miejsce. Ponadto wiele branż – np. hotelowa czy gastronomiczna – w okresie letnio-wakacyjnym przeżywa istne oblężenie i pracownik tymczasowy jest doraźnym wsparciem, który pomoże obsłużyć wszystkich klientów.

Pracownik tymczasowy może przetestować się w nowej dziedzinie lub branży, by ocenić, czy odnajdzie się w innym środowisku pracy. To także doskonały sposób na dorobienie sobie np. po liceum czy na studiach. Pracownicy tymczasowi w wielu miejscach sami układają sobie grafik pod swoją dyspozycyjność, która nie musi wynosić aż 40 godzin tygodniowo. Warto na koniec dodać, kto jest formalnym pracodawcą w przypadku podpisania umowy o pracę tymczasową – jest to agencja pracy tymczasowej (np. taka jak nasza), a nie pracodawca.

Leave a Comment

Logo_Sparta_poziom_ciemny

Agencja pracy Sparta posiada długoletnie doświadczenie w rekrutacji, legalizacji zatrudnienia i zapewnianiu pobytu osób ze wchodu. Działamy tylko w obszarze legalnego i uczciwego świadczenia pracy.

Zapisz się do Newslettera

Rexton-Group © 2022. All rights reserved.