Agencja pośrednictwa pracy – jak działa?

Zarówno samodzielne szukanie pracy, jak i poszukiwanie pracownika do własnej firmy często jest długotrwałym i niełatwym procesem. Właśnie z tego powodu warto zainteresować się współpracą z agencją pracą. Jednak czym tak właściwie taka agencja jest? Jak działa i czym się różni od urzędu pracy?

Agencja pośrednictwa pracy – co to jest?

Agencję pośrednictwa pracy można określić również jako agencja zatrudnienia bądź biuro pośrednictwa pracy. To nic innego jak firma, która pośredniczy pomiędzy osobami, które poszukują zatrudnienia, a pracodawcami na danym terenie (agencja pracy może działać w konkretnym mieście, województwie, w całej Polsce, a także i za granicą).

Jak działają agencje pośrednictwa pracy?

Istotną rolą agencji pośrednictwa pracy jest udostępnianie ofert pracy oraz przesyłanie dokumentów potencjalnych pracowników, ale nie tylko. Agencja pracy odpowiada również za jak najlepsze dopasowanie kandydata do danej firmy. Ponadto agencja zapewnia także inne usługi, taki jak na przykład pomoc kandydatom w stworzeniu odpowiednich dokumentów aplikacyjnych czy też przygotowanie ich do rozmowy rekrutacyjnej. Do innych zadań agencji należą:

  • przeprowadzanie całego procesu rekrutacji,
  • zatrudnienie kandydatów na prośbę pracodawcy współpracującego z agencją,
  • sprawdzanie dokumentów oraz umiejętności kandydatów,
  • składanie wniosków o zezwolenie na pracę do WUP/PUP,
  • zapewnianie wizy, ubezpieczenia NWW, badań lekarskich i zakwaterowania,
  • nadzorowanie pracowników na każdym etapie zatrudnienia,
  • odpowiadanie za proces rozliczeń kadrowo-płacowych zatrudnionych pracowników,
  • zapewnienie wysokiej jakości pracy oraz usług.

Agencja pracy tymczasowej

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, agencja pracy tymczasowej nie zajmuje się pomocą w szukaniu pracy dorywczej. Tego rodzaju agencja (w odróżnieniu od agencji pośrednictwa pracy) sama zatrudnia pracowników, a następnie deleguje ich, wynajmuje do innych firm i przedsiębiorstw. Pracownik w ten sposób zawiera umowę z pracodawcą, a jego pensję wypłaca agencja pracy.

Agencja pośrednictwa pracy a urząd pracy

Jakie są różnice między agencją pośrednictwa pracy a urzędem pracy? Pierwszą i najbardziej istotną kwestią jest to, że osoba, która w danej chwili nie posiada pracy i ją poszukuje powinna zarejestrować się w UP, aby otrzymać ubezpieczenie zdrowotne, aby w razie choroby lub innych problemów móc udać się bezpłatnie na wizytę do lekarza i korzystać z usług medycznych. Natomiast agencja pośrednictwa pracy nie zapewnia ubezpieczenia, można się w niej zapisać z własnej woli po to, aby skorzystać z jej usług i mieć większe szanse na znalezienie pracy. Należy również zauważyć, że agencje pośrednictwa pracy, w odróżnieniu od UP, nie są jednostkami publicznymi. Ponadto według statystyk pośrednictwo pracy jest znacznie skuteczniejsze od urzędu pracy.

Agencja pośrednictwa pracy Kraków

Sparta Jobs to agencja pośrednictwa pracy oraz zatrudnienia tymczasowego. Już od wielu lat z powodzeniem zajmujemy się rekrutacją oraz wynajmem pracowników z Ukrainy do polskich przedsiębiorstw znajdując się głównie w Krakowie, ale działamy również i na terenie innych miast województwa małopolskiego oraz śląskiego. Ponadto odpowiadamy również za to, aby cudzoziemcy w Polsce posiadali wszelkie potrzebne dokumenty (w tym wizę) i niezbędne ubezpieczenia.

Leave a Comment

Logo_Sparta_poziom_ciemny

Agencja pracy Sparta posiada długoletnie doświadczenie w rekrutacji, legalizacji zatrudnienia i zapewnianiu pobytu osób ze wchodu. Działamy tylko w obszarze legalnego i uczciwego świadczenia pracy.

Zapisz się do Newslettera

Rexton-Group © 2022. All rights reserved.